GYIK - Dentalia Fogorvosi Rendelő

+36 20 334 9025 1126 Budapest, Böszörményi út 8. Csengő: 100

 
  • Mi történik az első konzultációkor? Open or Close

    Az első alkalommal felvesszük az anamnézist, megvizsgáltuk a fogait és a teljes diagnózis érdekében digitális röntgenfelvételt készítünk. Ezt követően elmondja elvárásait, mit szeretne és a lehetőségek függvényében összeállítjuk a kezelési tervet. Megbeszéljük a felmerülő kérdéseket, aggályokat, ha vannak és időpontot egyeztetünk a kezelés megkezdéséhez.

  • Milyen időközönként szükséges a fogászati kontroll? Open or Close

    Ha fogorvosa/ dentálhigiénikusa másképp nem rendeli, úgy évente egyszer ajánlott a kontroll vizsgálat és a professzionális fogtisztítás, hogy megőrizhesse fogai épségét. 2 évente tanácsos teljes fogászati röntgenfelvételt készítetni, a megelőzés érdekében.

  • Hogyan tud bejelentkezni? Open or Close

    A bejelentkezéshez számos lehetőséget nyújtunk, az alábbiak közül választhat:

    Telefonos elérhetőségünk: +36 20 334 9025

    Email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

    Facebook oldalunk: facebook.com/dentaliafogorvosirendelo

    Honlapunk: dentalia.hu/hu/kerjen-idopontot

  • Mire számítson az első találkozáskor? Open or Close

    Pár nappal az esedékes időpontja előtt, egy emlékeztető sms értesítést fog kapni az időpontjáról és a címünkről. Kérjük, érkezzen időben, akár inkább kicsit hamarabb, hogy a gördülékenyen haladjon a rendelés.

    Érkezését követően megkérjük, töltsön ki egy adatlapot, hogy regisztrálhassunk páciens nyilvántartó rendszerünkbe és egy adatkezelési hozzájáruló nyilatkozatot személyes és- egészségügyi adatok kezeléséhez. Kolléganőnk bekíséri fogorvosához, majd szükség esetén előkészíti egy röntgenfelvételhez.

    Mindezeket követi a fogászati vizsgálat, a konzultáció, ahol elmondhatja problémáit.

  • Milyen fizetési lehetőségek vannak? Open or Close

    Rendelőnkben lehetőség van készpénzes és-, bankkártyás fizetésre (Visa, Maestro, Mastercard) valamint előzetes átutalásra is, a következő bankszámlaszámra:

    Számlatulajdonos: Dr. Pozsgai Márta

    Budapest Bank

    Számlaszám: 10102914-77584200-01005003

    IBAN: HU52 10102914-77584200-01005003

    SWIFT: BUDAHUHB

  • Hány alkalmas kezelés a gyökérkezelés? Open or Close

    Azt, hogy a gyökérkezelés hány alkalom, nem lehet előre megmondani, mert minden eset más és más. Általánosságban elmondható, hogy egyetlen alkalom ritkán elegendő, általában 2-4 kezelés szükséges.

  • A gyökérkezelés fájdalmas beavatkozás? Open or Close

    Nem kell, hogy az legyen! Minden nemű fogászati kezelés során a fájdalommentességre törekszünk, de előfordulhat olykor, hogy egy gyulladt területet nehezebben tudunk érzésteleníteni.

  • Meddig fájhat gyökérkezelés után a fog? Open or Close

    A gyökérkezelés utáni fájdalom természetes, de nem annyira intenzív, mint a kezelés megkezdése előtti fájdalom. Fájdalomcsillapítóval megszüntethető, és rendszerint 1-2 napon belül elmúlik. Az kezelési folyamat végén, a végleges gyökértömés behelyezését követően 2-3 napig ugyancsak érzékeny lehet a fog. Az esetek többségében ezt követően a fájdalom megszűnik. Ha mégsem, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni vele!

  • Miért színeződik el a gyökérkezelt fog? Open or Close

    A gyökérkezelést követően egy „halott” fogról beszélünk, mely idővel elszíneződik, kiszárad és töredezésre hajlamosabbá válik.  A fog elszíneződését okozhatják a szövetek bomlása során keletkező termékek vagy a gyökértömő anyagból kioldódó festékanyagok.

  • Mi történik, ha beletörik a gyökérkezelő tű a fogba? Open or Close

    A gyökérkezeléskor előfordulhat, hogy a kezelés során használt műszer beletörik a gyökércsatornába. Ez valójában egy speciális fémtű, ami rendkívül vékony, hiszen másképpen nem is férne be a gyökércsatornába.

    Ha beletört tű elhelyezkedése nem akadályozza a kezelést, nem okoz semmiféle zavart, a fogorvos dönthet úgy, hogy benne hagyja a tűcsonkot a kezelt fogban, és így fejezi be a gyökérkezelést. Amennyiben azonban a beletört tű eltávolítása szükségszerű és nagyobb mértékű foganyag veszteség nélkül kivitelezhető, a fogorvos eltávolítja azt.

  • Mit jelent a fog újra gyökérkezelése? Open or Close

    Egy már korábban gyökértömött fog újra feltárását és gyökérkezelését jelenti. A kezelés ugyanúgy zajlik, mint a korábbi gyökérkezelés, azzal a nehézséggel, hogy a korábbi végleges gyökértömést ki kell szedni a szűk csatornából és a korábbi kezelést korrigálni kell. Miután a gyökérkezelt fogak nem élnek, a páciensek sokáig nem is érzékelnek problémát és egy kisebb gyulladás is panaszmentesen alakul ki. Leggyakrabban góckutatáson, vagy egy alapos fogorvosi vizsgálat során derül ki a probléma.

  • Hogyan alakul ki a fogbélgyulladás? Open or Close

    Ha a szuvasodás a fogzománcot vagy az alatta lévő dentint érinti, addig a szuvas terület eltávolításával és az üreg betömésével még kezelhető a probléma.

    Amennyiben a szuvasodás eléri a fogbelet (pulpát), úgy az ott található vérerek, idegek és sejtek miatt a folyamat már nem fordítható vissza. Ilyenkor a fog megmentése és a tünetek (fájdalom) megszüntetése érdekében gyökérkezelést alkalmazunk.

  • Barázdazárásnál kifúrják a fogat? Open or Close

    Az egyszerű barázdazárásnál nincs fúrás, csupán a barázdák mélyedéseit előkezeljük, majd egy speciális fluoridod leadó anyaggal zárjuk le. Az un. kiterjesztett barázdazárásnál szükséges kicsit fúrni, majd ezután kerül a barázda mélyedésbe az anyag. Ez az eljárás még nem tekinthető tömésnek.

  • Mely fogakat érdemes barázdazárni? Open or Close

    A fogszuvasodások jelentős része a rágófogak barázdáiban alakul ki, mivel ezeknek az apró mélyedések alját a fogkefével lehetetlenség tisztítani. Gyermekkorban a fogszuvasodás megelőzésének egyik leghatékonyabb eszköze, ha a kis és- a nagyőrlőfogak rágófelszínein található zegzugos mélyedéseket (barázdákat) speciális anyaggal lezárjuk. Az eljárás elsődleges fontosságú az első nagyrágó esetében! Ezek a fogak ugyanis rendkívül sérülékenyek, előtörésükkor még nincsenek teljesen feltöltődve ásványi anyagokkal, viszont gyakori, hogy a tejfogak mögött kibukkanó új fogat a gyerek rutinból már nem mossa, csak a megszokott pontig tolja hátra a fogkefét.

  • Mi az a kiterjesztett barázdazárás? Open or Close

    Mikor az őrlőfogak barázdáiban már észrevehető barnás-feketés elszíneződés, nem tehetjük meg, hogy lezárjuk, hiszen akkor nem tudjuk nyomon követni mi zajlik a mélyben. Ilyen esetben fel kell tárni a barázdát, hogy egészen biztosan ne kerüljön feltöltésre semmilyen mértékű fogszuvasodás. A kezelés hasonlóan zajlik, mint a barázdazárás, annyi különbséggel, hogy egy kisfejű fúróval kitisztítjuk a barázdát. A fúrás mélysége nem haladja meg a zománc vastagságát, így belehelyezhetjük a speciális fluoridot leadó barázdazáró anyagot.

    A kiterjesztett barázdazárás tökéletes eljárás egy kezdődő fogszuvasodás megelőzésére, ezzel egészséges maradhat a fog rágófelszíne.

  • Mi a fogkő? Open or Close

    A fogkőképződést mindig lepedék előzi meg, ami a fog felszínén képződik az ínyszélnél és a fogközökben. Ha ezt nem távolítjuk el, idővel a nyál ásványianyag tartalma lerakódik és elmeszesedik. Ekkor már erősen tapad a foghoz, fogkefével és otthon használható eszközökkel nem távolítható el.

    Ne felejtsd, a fogkő a helytelen fogmosási technika következményeként alakul ki! Ha nincs lepedék, nincs fogkő!

  • Milyen teendőm van a fogkőeltávolítás után? Open or Close

    Kezelést követően a fogíny érzékeny lehet, de ez pár nap alatt megszűnik. A fogínygyulladás csökkentésére, szükség esetén dentálhigiénikusa, klórhexidin tartalmú szájvizet fog javasolni.

    Ezzel gyorsítható a szövetek regenerálódása és hamarabb megszűnik az ínygyulladás. A fogkőeltávolítás után tanácsos fogkefét cserélni, hogy a káros baktériumok ne kerüljenek újra vissza a szájüregbe.

  • Mi a különbség a fogínygyulladás és a fogágybetegség között? Open or Close

    Míg a fogínygyulladásnál (gingivitis) a probléma „csupán az ínyt érinti, addig a köznyelvben ismert ínysorvadás, azaz fogágybetegség (parodontitis) esetén a gyulladás, a fogat tartó szövetekre is ráterjed. Míg előbbi helyes szájápolással és professzionális fogtisztítással helyreállítható, úgy az utóbbi sajnos gyógyíthatatlan, de szinten tartható, amennyiben sikerül gyulladás mentes állapotot kialakítani. Ehhez a maximális otthoni szájápolás és 3 havonkénti professzionális kezelés szükséges.

  • A fogköztisztító kefe olyan, mint a fogpiszkáló? Open or Close

    Nem! A fogpiszkáló nem alkalmas a fogak tisztítására, komoly ínysérülést okozhatunk vele. A fogköztisztítót, olyan esetekben javasoljuk, mikor a fogközök kissé megnyíltak a fogselyem használata értelmetlenné válik. Úgy kell elképzelni, mint egy mini üvegmosó kefét, mely kiválóan alkalmas arra, hogy eltávolítsuk az ételmaradékot vagy a lepedéket a fogközökből. Nehezen elérhető helyekhez is könnyű hozzáférést biztosít, a hidak, az implantátumok és a rögzített fogszabályozó tisztításánál is segítséget nyújt.  Rendszeres használatával megelőzhető a fogszuvasodás és az ínygyulladás.

  • Mikor érdemes használni Superflosst és mi az? Open or Close

    A Superfloss egy speciális fogselyem, mely cipőfűzőre emlékeztető kemény viaszolt résszel kezdődik, amely segítségével bevezethető olyan fogközökbe, amiket hagyományos fogselyemmel nem lehet tisztítani. Elsősorban rögzített fogpótlásoknál, sínezett fogaknál, implantátumoknál, rögzített fogszabályozónál előnyös a használni.

  • Ajánlott a szájzuhany használata? Open or Close

    Ép, egészséges íny esetén kiváló kiegészítő a fogkefével történő tisztítás mellé, fix fogszabályzót illetve rögzített fogpótlással rendelkezőknek kifejezetten ajánlott a használata.

    Gyulladt íny esetén használata hátrányos lehet, mert a vízsugár a baktériumokat a laza íny alá és a tasakba préseli, ez tovább ronthatja a fennálló gyulladásos állapotot.

  • Hagyományos vagy az elektromos fogkefe a jobb? Open or Close

    Mind a kézi, mind az elektromos fogkefék egyformán megfelelőek lehetnek, ha jó a fogmosási technika. Hagyományos fogkeféből a médium és kisfejűt válasszuk, elektromos fogkefénél szempont legyen, hogy akkumlátoros és nyomásérzékelős legyen. Az elektromos fogkefe több ezret fordul percenként és kis fejjel rendelkezik, így könnyebben hozzáférhetőek a nehezen tisztítható felszínek is.

  • Mi okozhatja a fogak elszíneződését? Open or Close

    Az elszíneződést okozhatja külső és belső tényezők egyaránt. Külső ok lehet tea, kávé, dohányzás, egyes szájvizek rendszeres használata. Belső ok lehet gyógyszerek mellékhatása, gyökérkezelt fogak, fluorózis, amalgám tömés, stb. Külső okból eredő elszíneződések lepolírozhatók, eltávolíthatóak ultrahangos fogkő leszedéssel, valamint homokfúvásos technika alkalmazásával.

  • Otthoni vagy a rendelői fogfehérítő a hatásosabb? Open or Close

    Mindkettő egyformán hatékony, az anyag koncentrációjában és az időben van eltérés. A rendelői fehérítés gyorsabb egy alkalommal megvan, az otthoninál pár hetet is igénybe vehet a kezelés. Ki mit szeretne, milyen állapotban van a fogzománca, van-e esetleg fogérzékenysége. Minden esetben dentálhigiénikussal történő konzultáció és fogkőlevétel előzi meg a kezelést.

  • Használhatok házi praktikákat fogfehérítésre? Open or Close

    Semmi esetre sem ajánljuk a következő termékeket fogfehérítésre: szódabikarbóna, tengeri-só, almaecet, citrom. Mindezek, károsítják a fogzománcot felsértik azt, a citrusfélék pedig felmarják további érzékenységet okozva ezáltal.

  • Hatásosak a fogfehérítő fogkrémek? Open or Close

    Minden fogfehérítő fogkrém durvább szemcséket tartalmaz, ezáltal a fogfelszínt jobban tisztítják. Tartós használata nem javasolt, mert felsérti a fogzománcot, melyen apró mikro karcolások keletkeznek, melyekbe aztán a színezőanyagok még jobban megtapadnak.

  • Mire kell figyelnem fogfehérítést követően? Open or Close

    Sokat tehetsz azért, hogy minél tovább megőrizd a fehérséget először is érdemes betartani a kezelés befejeztével 7-10 napig, az un. „színtelen diétát”. Nem kell éhezned, lényeg hogy az erős színezőanyagokat tartalmazó ételeket és italokat egy kis időre mellőzd az étrendedből.

    A következő ételeket és italokat kerüld:

    • paradicsom, cékla, sárgarépa, bogyós gyümölcsök (áfonya, szeder, málna stb.), az ezekből készült szörpök, italok, ételek, lekvárok
    • kávé, tea, vörösbor, kóla, curry, szójaszósz, paprikás ételek

    Helyettük az alábbi ételeket és italok ajánlottak:

    • tejtermékek (sajt, natúr joghurt, túró, kefír)
    • tojásos ételek
    • tésztafélék, péksütemények, kenyerek
    • húsfélék, felvágottak
    • vízfogyasztás
  • A fogfehérítés nem károsítja a fogakat? Open or Close

    A fogorvosok által használt anyagok ártalmatlanok a fogzománcra! A kezelés során használt Hydrogén,- vagy Carbamidperoxid tartalmú gél, oxidálja az elszíneződést okozó pigmenteket, melyek az ételekből és az italokból jut a zománcba. Életmódtól függően az eredmény évekig tartós lehet, azonban a gyakori nem szakember által végzett fogfehérítés káros lehet.

  • Fájdalmas a fogfehérítés? Open or Close

    A rendelői fogfehérítés, mivel magasabb koncentrációjú anyaggal történik és a folyamat közben a fogfehérítő anyag vizet von el a fogból, érzékenységet, enyhe fájdalmat esetenként okozhat. Ez azonban csak átmeneti állapot, 24 óra elteltével az érzékenység csökkentő paszták segítségével megszűnik az érzékenység.

  • Mikor van szükség kivehető fogsorra? Open or Close

    Amikor a foghiány már olyan mértékű, hogy már híddal vagy koronákkal, nem kivitelezhető a pótlás és az implantálás lehetősége sem jöhet szóval, mivel a csontállomány nem elégséges az implantálás feltételeinek vagy a páciens nem akar fogbeültetést, ilyen esetben készítünk kivehető fogsort.

  • Meg lehet szokni a protézist? Open or Close

    Természetesen megszokáshoz idő kell, kinek kevesebb, kinek több. A kezdeti időben az arc izmainak meg kell szoknia az idegen tárgyat, ami beszédnél és rágásnál kezdetben kellemetlen lehet. A megszokás ideje alatt gondot okozhat az ételek, italok forróságának vagy ízének érzékelése.  Az evést kezdetben apróbb falatokkal és puha ételekkel kell kezdeni. Célszerű a beszédet otthon gyakorolni, hangosan olvasni minél többet.

  • Fogszabályozás alatt igaz, hogy elromlanak a fogak? Open or Close

    A szájápolási tanácsok betartásával ez nem fordulhat elő! A rögzített fogszabályozó viselete körültekintő fogápolást igényel. A készülék felhelyezését követően megmutatjuk a tisztításhoz szükséges speciális segédeszközök (fogköztisztító, egycsomós fogkefe, fogszabályzós fogkefe) helyes használatát.  A rögzített fogszabályozót viselők részére rendelőnkben kedvezményes szájhigiénés csomagot ajánlunk.

  • A rögzített fogszabályozó levételével vége is a kezelésnek? Open or Close

    A fogszabályozós kezelést követően minden esetben szükség van egy úgynevezett retenciós készülékre, ami stabilizálja az elért állapotot. A stabilizálás történhet egy áttetsző sínnel, mely kivehető vagy a fogak belső felületére rögzített drótívvel.

  • Nagyon kellemetlen lesz gyermekem számára a fogszabályozó viselése? Open or Close

    Nem kell aggódni a gyerekek általában hamar hozzászoknak a fogszabályzó készülékhez, jobban viselik a kellemetlenséget, mint a felnőttek sok esetben. Ma már kivehető fogszabályzó készülékekből is elérhetőek kényelmesebb változatok, de a rögzített készülékek sem szoktak komolyabb kényelmetlenséget okozni a gyermekek számára.

  • Milyen érzés lesz az implantátum? Open or Close

    Teljesen természetes érzés, nem lehet érezni a különbséget a természetes és a beültetett fog között, sem a beszéd, sem az evés közben.

  • Van kizáró oka az implantációnak? Open or Close

    Igen van, egyes betegségek esetén nem kivitelezhető sikeresen az eljárás. A következő esetek abszolút kizáró tényezők, daganatos betegségek, súlyos szív- és érrendszeri betegségség, súlyosan károsodott immunrendszer, komoly véralvadási zavarok. Felmerül a kérdés egyes általános egészségügyi állapotok esetén, mint pl.: terhesség, rossz szájhigiénia, növekedésben lévő állcsont (14-18 éves kor), erős dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás vagy drog/gyógyszerfüggőség.

  • Mi a feltétele, hogy implantátumot kaphassak? Open or Close

    Az implantátum beültetésének legfontosabb feltétele az elegendő csontállomány, megfelelő magasságban és vastagságban.  Ennek hiányában csontpótlásra van szükség, hogy implantátumot kaphasson. Mielőtt az implantátum behelyezésére sor kerülne, szükség van egy 3 dimenziós CT felvételre, ami pontosan megmutatja, hogy milyen állapotban van a csontállomány, ez a kétdimenziós panorámaröntgenen nem látható.

  • Fémallergia esetén lehet implantátumot beültetni? Open or Close

    Az implantátum szövetbarát anyagból, titánból készül, a felületét pedig titán-oxid borítja, ami nem oldódik a nyálban, ezért nem lép semmilyen kölcsönhatásba az emberi szervezettel, tehát nem vált ki allergiás reakciót sem. Fémallergia esetén oda kell figyelni, hogy a műgyökérre kerülő felépítmény milyen anyagból készül. Nyilvánvaló, hogy a fémkerámia fogpótlás ilyenkor nem jöhet szóba, helyette az esztétikusabb cirkon kerámia koronák és hidak javasoltak.

  • Cukorbeteg vagyok, kaphatok implantátumot? Open or Close

    Igen, azonban ebben az esetben kiemelten fontos a jól beállított és folyamatosan ellenőrzött vércukorszint. A rosszul beállított vércukorszint az anyagcsere problémák miatt negatívan befolyásolja a gyógyulást.

  • Elő nem tört bölcsességfog gócnak számít? Open or Close

    Abban az esetben minősül gócnak, ha röntgenfelvétellel igazolni lehet, hogy ciszta, vagy egyéb olyan elváltozás van körülötte, amely krónikus gyulladásra utal. Ilyenkor természetesen az eltávolítást mindenképpen javasoljuk.

  • Mi az a foghúzás utáni szájzár? Open or Close

    Szájzárról akkor beszélünk, amikor a páciens korlátozottan képes kinyitni a száját, akár egy bonyolultabb fog eltávolítása után, akár egy gyulladásos kórkép miatt. A szájzár tünete, hogy a beteg próbálja kinyitni a száját, de fájdalmat érez, ami akár rendkívül intenzív is lehet és problémássá válik az étel rágása. A szájzár mielőbbi megszűntetésében segít, ha óvatosan erőltetjük a szájnyitást, tornáztatjuk állkapcsunkat, masszírozzuk azt és pár nap alatt spontán megszűnik.

  • Segít a félelem megszűntetésében a Fogtündér Fogvédő Program? Open or Close

    A többéves tapasztalataink azt igazolják, hogy sokat segít a rendszeres Fogtündér látogatás, hogy megszűntesse a fogászati kezelésektől való szorongást. A prevenciós kezelések mellett nagy hangsúlyt fektetünk a szorongás oldására is! Mi is ennél a legjobb bizonyíték, mint hogy pár találkozás alkalmával már nem kell Anyunak/Apunak bent lenni, mindehhez elengedhetetlen a kölcsönös bizalom!

  • Mi történik, ha kinövi a Fogtündér Fogvédő Programot gyermekem? Open or Close

    A programot általában 16 éves kor fele befejezzük, eddigre kibújik az összes rágófog és remélhetőleg a szájápolás minden csínját- bínját elsajátítja a gyermek. Ezt követően félévente találkozunk egy kontrollra esetleg fogtisztításra.

  • Miért jobb a betét, mint a fogtömés? Open or Close

    Amennyiben egy fogban a tömés nagyobb, mint a megmaradt ép fogrész, mely a tömést a helyén tartja, idővel a tömés elvesztéséhez vezethet vagy a fog töréséhez. A nagy tömés nem tudja tökéletesen visszaadni a fog eredeti formáját, nem képes a szomszédos fogak közötti érintkezést pontosan kialakítani, szemben a betéttel.  A betét egy szájon kívül kialakított tömés, melyet, az üregalakítást követő lenyomatvétel alapján a fogtechnikus készít el. Nagyon pontos, visszaadja a fog eredeti formáját, védi a meggyengült fogat, ezáltal ellenállóbbá teszi a rágóerővel szemben. Az elkészült betétek ragasztással kerülnek rögzítésre a fogban.

  • Van jobb megoldás a fogtömés helyett? Open or Close

    Amennyiben a fog jelentős része hiányzik, akkor a fogtechnikus által készített inlay/ onlay jelentheti a megfelelő megoldást, mely tökéletesen illeszkedik az üreg formájához. Inlay/ onlay készítésével magas fokú esztétikai eredmény érhető el, élettartalmuk többszöröse lehet a hagyományos tömésekhez képest.

  • Mikor ajánlott az inlay/ onlay? Open or Close

    Mikor a fogszuvasodás a fog jelentős részét érinti, tartós kopásálló tömést szeretne a páciens, vagy gyökérkezelt fog esetén kitűnő megoldást nyújt.

  • Szükséges az amalgámtömés cseréje? Open or Close

    Az amalgám tömések cseréjét abban az esetben tartjuk indokoltnak, ha a tömés már nem illeszkedik megfelelően, a széli zárása nem megfelelő, alászuvasodott, vagy zavarja viselőjét esztétikailag.

  • Meddig kell várni, mikor ehetek a fogtömés után? Open or Close

    A régi amalgámtömésekkel szemben, az esztétikus tömőanyagok fényre szilárdulnak meg, így csupán addig kell várni, míg az érzéstelenítő hatása elmúlik.

  • Mitől függ a fogtömés ára? Open or Close

    A szuvasodás okozta üreg nagyságától, kiterjedésétől és hogy mely fogba helyezzük a tömést. Egy egészen apró szuvasodás kezeléséhez jóval kevesebb anyag illetve idő szükséges, mint például egy rágófog többfelszínű tömésének elkészítéséhez.

  • Miért van szükség ideiglenes tömésre? Open or Close

    Ideiglenes tömést általában akkor kap a fog, ha a kezelése több ülésben történik, vagy valamilyen más okból kifolyólag az első alkalommal nem kaphat végleges tömést. Ilyen, ha pl. vérzik az íny, a kisgyermek nem kooperatív, vagy ha egy mély üreg végleges tömése előtt „próba” funkciót lát el az ideiglenes tömés. Utóbbi segítségével kiderülhet, hogy kell-e a közeljövőben gyökérkezelni a fogat vagy sem. Nem tartós célra vannak kitalálva, ezért óvatosabban szabad rágni velük és a lehetőségekhez mérten vigyázni kell rájuk.

    Töméskészítés során is kaphat ideiglenes tömést a fog. Ha ilyen esetekben esik ki az átmeneti tömés, akkor a fog érzékennyé válhat, mert a lezárás nem biztosított, emellett a baktériumok is bejuthatnak a mélyebb rétegekbe és rajtuk keresztül befertőződhet a fog.

  • Várandóság alatt lehet fogtömés csináltatni? Open or Close

    Az első trimeszterben - ha halasztható a probléma,- akkor nem végzünk fogászati kezelést, ezt követő időszakban lehetséges minden további nélkül. A fogászati beavatkozásokhoz használt helyi érzéstelenítők semmilyen problémát nem jelentenek a terhesség során.

    Mint máskor is, itt is ki kell hangsúlyozni a megelőzés fontosságát, a lehetséges problémákat igyekezzünk a terhesség előtt kontrollvizsgálatokkal megelőzni és szükség esetén kezeltetni!

  • Mit tegyek, ha kiesett a fogtömésem? Open or Close

    Megesik, hogy nem tud eljutni azonnal a fogorvoshoz ilyenkor, oda kell figyelni a fogra és célszerű pár tanácsot megfogadni. Inkább a másik oldalon rágjon, kerülje a túl hideg/meleg ételeket és italokat, a ragacsos vagy nagyon kemény ételeket célszerű kerülni! A tömés nélkül maradt fogadat pedig minden étkezés után, rendszeresen tisztítsa meg, hiszen a szabaddá vált üreg kiváló búvóhelyet teremt a baktériumoknak.

  • Miért esett ki a fogtömésem? Open or Close

    A fogtömések kilazulásának leggyakoribb oka, a tömés alatt vagy mellett kialakuló ún. másodlagos fogszuvasodás illetve a fogtömés elválása a természetes foganyagtól. Odafigyeléssel, rendszeres fogászati kontrollal és fogkőeltávolítással megelőzhető a probléma. Kiesett tömés esetén nem tanácsos halogatnia a fogászati kezelést, mert veszélyeztetjük ezzel a fog épségét.

  • Fogtömés utáni normális, ha érzékeny a fog? Open or Close

    Olykor megesik, hogy a frissen tömött fog- az érzéstelenítő megszűnése után- sajogni kezd, hidegre/melegre, nyomásra érzékennyé válik vagy rosszabb esetben állandó fájdalom jelentkezik. 1-2 héten keresztül fennálló érzékenység még normálisnak tekinthető. Hosszabb ideig fennálló érzékenység, netán fájdalom esetén mindenképp jelentkezzen kezelőorvosánál.

    Van, akinél semmiféle tünet nem jelentkezik fogtömés után, de van, akinél igen!

  • Mennyi egy fogtömés életartalma? Open or Close

    A mai modern kompozit tömőanyagokból készült tömések, akár 10 évig is jól funkcionálhatnak, a rendszeres kontroll és a jó szájhigiénia mellett. Esetenként szükség lehet a tömés átpolírozására.

 

 

Időpont egyeztetés



Kérjük, adja meg elérhetőségét és rövidesen felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Vezetéknév és keresztnév:
E-mail:
Telefonszám:
Üzenet:
*
....................................